M16A4 Made in Poland

M16A4 Made in Poland

Bartosz Szołucha

 

W trakcie pierwszego spotkania z Pioneer Arms w lutym firma zaskoczyła nas zapowiedzią wprowadzenia do seryjnej produkcji poza bronią systemu Kałasznikowa także karabinków AR. Musieliśmy nieco poczekać, aż zapowiedź się ziści. Słowo stało się ciałem i dziś możemy zaprezentować wam polskiego AR-15: Pioneer Arms M16A4 zbudowanego zgodnie z amerykańską specyfikacją wojskową.

Historię powstania firmy Pioneer Arms Corp z siedzibą w Radomiu przybliżyliśmy już w numerze 137 „Strzału”. Przypomnijmy tylko, że jest to chyba największy prywatny polski producent wytwarzający od wielu lat karabinki będące pochodnymi legendarnego Automatu Kałasznikowa – obecnie głównymi produktami na rynek cywilny są Sporter oraz Hellpup, oba w kalibrze 7,62 mm x 39 wz.43, które również testujemy od dłuższego czasu. Pioneer Arms Corp produkuje głównie na rynki zagraniczne, ale od 2017 powoli zdobywa również rynek strzelecki w Polsce. Wyłącznym dystrybutorem broni jest PA-KO/Sprzętmilitarny.pl.

Dzięki kontaktom zagranicznym do Pioneer Arms Corp wpłynęło zapytanie o możliwość skonstruowania klona karabinka systemu AR-15, a dokładnie odmiany, która w amerykańskich siłach zbrojnych oznaczona jest jako M16A4. Temat rozpoczął się około dwóch lat temu, aż wreszcie w 2017 roku pojawił się pierwszy AR polskiej produkcji.

KRÓTKA HISTORIA M16

Historia podstawowego karabinka amerykańskich (i licznych innych) sił zbrojnych zaczyna się w połowie lat 50. ubiegłego wieku, gdy Eugene Stoner wymyślił karabin AR-10 strzelający amunicją kalibru 7,62 mm x 51 NATO z innowacyjnym układem konstrukcyjnym odprowadzaniu gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, bez tłoka gazowego. Oprócz charakterystycznego chwytu transportowego karabinek cechował się wykorzystaniem stopów aluminium w jego konstrukcji, co skutkowało niską masą całkowitą. Jego kolejnym wariantem był karabinek AR-15 przystosowany do opracowanej w 1957 roku amunicji .223 Remington, który po wielu perypetiach został przyjęty do uzbrojenia przez… amerykańskie siły powietrzne. Początkowo występowały problemy z niezawodnością broni, ale w 1964 roku USAF wprowadziło AR-15 jako M16, a dwa lata później US Army złożyła zamówienie na 840 tysięcy poprawionych karabinków XM16E1, które po przyjęciu do uzbrojenia 28 lutego 1967 roku otrzymały oficjalną nazwę „US Rifle, 5.56, M16A1”. Zakup oraz przyjęcie do uzbrojenia określono jako „przejściowe i jednorazowe”. Dlaczego? Pełna historia perypetii związanych z przyjęciem M16 oraz traktująca o jego odmianach znajduje się artykule w magazynie „Strzał” 9-10/2013. W 1982 roku amerykańskie siły zbrojne przyjęły zmodyfikowany karabinek M16A1E1, który rok wcześniej powstał w wyniku współpracy Colta z USMC, oznaczono ostatecznie symbolem M16A2. Wariant ten został wyposażony w nową, cięższą lufę z gwintem o krótszym skoku, nowe łoże o okrągłym profilu, zmodyfikowane przyrządy celownicze oraz mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym i seriami 3-strzałowymi. W 1983 roku nowe karabinki zaczęły trafiać do rąk Marines, a od 1985 zaczęły zastępować M16A1 także w wojskach lądowych.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter