Beretta M9A3

Beretta M9A3

 

Beretta… na dźwięk tej nazwy automatycznie nasuwają się obrazy klasycznych filmów kina akcji z pierwszoplanową rolą Beretty 92F, takich jak “Szklana Pułapka”, gdzie używał jej porucznik John “Yippee-ki-yay, motherfucker!” McClane czy “Zabójcza Broń”, gdzie stanowiła podstawowe uzbrojenia detektywa Martina Rigsa. „Przypadkiem” obecność ta złożyła się z wyborem w 1985 r. niemal identycznego pistoletu przez amerykańskie siły zbrojne jako następcy legendarnego Colta M1911A1 kalibru 11,43 mm.

Wyborowi włoskiej Beretty towarzyszyły kontrowersje, długotrwałe dyskusje w wojsku i przemyśle a nawet sprawy sądowe. Sytuacja przeciągała się, aż do roku 1989, gdy oficjalnie amerykańskie siły zbrojne ogłosiły, że nowym pistoletem służbowym US Army, US Air Force, US Navy i US Marine Corps faktycznie zostaje Beretta 92FS, przyjęta jako „Pistol, Semiautomatic, 9mm, M9”. Filmy z udziałem modelu 92F nie były więc dziełem przypadkiem, lecz sprytnym zabiegiem marketingowym, które miało przekonać Amerykanów do tej włoskiej konstrukcji. Pierwszym miejscem, gdzie następca “1911” miał zostać użyty w boju była inwazja na Panamę, czyli operacja “Just Cause” w 1989 roku. Po wprowadzeniu M9 do służby zdarzały się różne problemy (np. przypadki pękania szkieletów po użyciu wzmocnionej amunicji), a mimo to Beretta M9 wciąż pozostawała w służbie i nie zastąpiono jej innym pistoletem (wyjątkiem były jednostki specjalne). W 2006 r. w arsenale amerykańskiej piechoty morskiej pojawił się zmodyfikowany model M9A1 z podlufową szyną montażową do mocowania latarki lub laserowego wskaźnika celu, wkrótce szyna pojawiła się również w armijnych M9 jako opcja (stosowana była głównie przez armijne jednostki specjalne oraz żandarmerię wojskową).

W sumie do różnych amerykańskich rodzajów sił zbrojnych dostarczonych zostało ponad 600 tysięcy pistoletów Beretta M9 oraz M9A1. Do stycznia 2017 roku, Beretta M9 oraz M9A1 pozostawały przepisowym pistoletem w US Army, US Navy, US Air Force oraz USMC. Oficjalnym następcą M9 zostanie pistolet M17, czyli zmodernizowany wariant SIG Sauer P320 wybrany w ramach programu Modular Handgun System, o którym szerzej napisaliśmy w oddzielnym artykule.

Ale wróćmy do chwili, gdy pojawia się M9A3. Po ogłoszeniu decyzji, że amerykańskie siły zbrojne będą szukać następcy M9 i będzie to nowy pistolet XM17, firma Beretta próbując obronić swoją pozycję głównego dostawcy broni krótkiej sił zbrojnych USA, zaproponowała Amerykanom głęboką modernizację klasycznego M9, który oznaczono jako M9A3.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 12/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter