Benelli Supernova Comfortech

Benelli Supernova Comfortech

Bartosz Szołucha

 

Dzięki uprzejmości firmy Incorsa z Warszawy, do redakcji magazynu „Strzał” trafiła strzelba gładkolufowa pump-action kalibru 12 Benelli Supernova Comfortech, która  cieszy się tk dużą popularnością, że producent nie wyrabia się z produkcją. W jednym z kolejnych numerów dopiszemy ją dokładniej, na początek krótka zajawka.

Benelli Armi SpA to włoski producent strzelb, zarówno dla służb mundurowych, jak i na rynek cywilny. W jej ofercie znajdują się zarówno klasyczne strzelby pump-action, jak i niezwykle popularne w wojsku i policji modele półautmatyczne M3 oraz M4. Na rynku cywilnym Benelli znana jest z takich jak Supernova, która doczekała się nieco zmodyfikowanej wersji, fabrycznie wyposażonej w system tłumienia odrzutu Comfortech.

Benelli Supernova Comortech to klasyczna “pompka” kalibru 12, mogąca strzelać zarówno amunicją 12/76, jak i 12/89. Standardowo magazynek mieści cztery  naboje, ale w prosty sposób można go powiększyć o kolejne dwa. Jest całkiem lekka, wygodnie się z niej składa, a jakość wykonania jest bardzo dobra – przystępna cena nie odbiła się na wykonaniu elementów z tworzywa sztucznego lub spasowaniu poszczególnych części.

Przyrządy mechaniczne, w tym regulowana szczerbinka, są proste, ale wyraźne i spokojnie pozwalają na trafienie celu znajdującego się na dystansie do około 25 metrów.

Ciekawostką jest zastosowanie systemu redukcji odrzutu Comfortech. Wedle deklaracji producenta, jego wprowadzenie w konstrukcji broni zmniejsza odczuwalny odrzut o 47%, podrzut o 32% i redukuje o 34% czas potrzebny do oddania drugiego strzału. Zaczynając od typowej technologii inercyjnej wspólnej dla wszystkich strzelb firmy Benelli, broń z systemem Comfortech została przeprojektowana: zmieniono rozłożenie ciężaru dla uzyskania idealnej równowagi oraz redukcji odrzutu, wprowadzono kolbę o zmienionej geometrii, nową bakę oraz stopkę tłumiąca odrzut oraz zastosowano zmodyfikowane materiały. 

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 3-4/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter