Barrett M107A1

Barrett M107A1

 

Barrett M107A1 strzela z zamka zamkniętego, który ryglowany jest przez obrót. Warto wspomnieć, że cały zespół ruchomy został na nowo zaprojektowany do tego karabinu i jest pokryty powłoką niklowo-teflonową i porusza się na specjalnej szynie z utwardzanej stali, która zwiększa żywotność tego elementu broni. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Rękojeść przeładowania znajduje się po prawej stronie karabinu. Skrzydełko dwupołożeniowego bezpiecznika znajduje się po lewej stronie broni. Mechanizm spustowy (dwustopniowy) oraz system redukcji odrzutu umieszczone zostały w stalowej komorze zamkowej (lower receiver).

Barrett M107A1 w porównaniu z klasycznym M82 charakteryzuje się znacznie obniżoną masą, a jednocześnie podwyższoną wytrzymałością strukturalną. Konstruktorom udało się o ponad dwa kilogramy obniżyć masę całkowitą karabinu, bez utraty jakości, wytrzymałości oraz celności. Wynika to w dużej mierze z zastosowania monolitycznej, wykonanej w całości ze stopów aluminiowych, komory zamkowej (upper receiver) połączonej z szyną montażową 27MOA, zgodną ze standardem MIL-STD-1913/STANAG 2324 (NATO Accessory Rail), o długości 18 cali (457,2 mm) oraz łożem. W przedniej części łoża znajduje się prosta składana muszka, natomiast po przeciwnej stronie umieszczono składaną szczerbinkę, które służą do wstępnego przystrzelania broni lub jako przyrządy awaryjne.

Długość szyny pozwala na mocowanie celowników optycznych o dużym powiększeniu oraz przystawek noktowizyjnych i laserowych wskaźników celu. Barrett M107A1 dostępny jest w konfiguracji ze wzdłużnie ryflowaną lufą o długości 20 cali (508 mm) lub 29 cali (737 mm). Obie wersje mają chromowane przewody i zakończone są bardzo skutecznym hamulcem wylotowym (o czteroportowej konstrukcji oraz cylindrycznym kształcie) kompatybilnym z tłumikami huku i płomienia Barrett QDL. Skok gwintu lufy wynosi 380 mm. Po rozłożeniu karabinu na czas transportu w skrzyni, lufa wsuwana jest do wnętrza komory zamkowej (łoża). W skład kompletu wchodzi lekki składany dwójnóg z nóżkami o regulowanej wysokości, a także monopol (podpora tylna) wkręcany w dolną część kolby, pozwalający dokładnie wyregulować wysokość jej położenia. Na górze kolby znajduje się prosta baka izolująca twarz od aluminiowej komory zamkowej, natomiast z tyłu umieszczono grubą gumową stopkę tłumiącą odrzut po strzale.

Karabiny Barrett M107A1 produkowane są w kolorze czarnym lub piaskowym o nazwie Flat Dark Earth który widoczny jest na zdjęciach w artykule.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 12/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter